ستوده‌ی خشنود

دلنوشته های ذهن من

ستوده‌ی خشنود

دلنوشته های ذهن من

ستوده‌ی خشنود

مشک و علم و دست...
سه حرف عشق اند...
افسوس ز حرف این سه جدا افتاده...
این همه یار داده ام از دست...
کمرم با شهادت تو شکست...
تن سردار و بی سَری سخت است...
غربت و بی برادری سخت است...

دنبال کنندگان ‎+۱۰۰ نفر
این وبلاگ را همراهی کنید
آلبوم: ساقی سرمست
آخرین نظرات
نویسندگان

قرآن واضح

سه شنبه, ۱۳ شهریور ۱۳۹۷

بسم الله الرحمن الرحیم

نمی‌توان ادعا کرد قرآن آن‌گونه که باید در زندگی شخصی ما جاری و آن‌گونه که شایسته است در امور عمومی جامعه و مردم موثر است. بهره‌مندی شخصی و اجتماعی از قرآن مراتب و مراحلی دارد و هر شخص و جامعه به تناسب ظرفیت خود از آن برخوردار می‌شود، اما هر چه که باشد از خواندن شروع می‌شود که قرآن به معنی خواندنی است. برای ترویج بیش از پیش و فراگیری مطالعه‌ی قرآن و همگانی‌سازی استفاده از علوم قرآنی باید از ابزارهای جدید و بسترهای کارآمد و به‌روز بهره برد. مهم‌ترین ابزار انتقال پیام همچنان خط است قرآن در ابتدای امر باید به ساده‌ترین راه ممکن قابل خواندن باشد.

از آغاز نزول قرآن تغییر و تحولات زیادی بر خط قرآنی حادث گشته و در دوره‌های مختلف به تناسب رشد تمدن و جوامع و تغییر ذائقه‌های هنری و زیبایی‌شناختی مردم، به روز رسانی‌های بزرگی دریافت کرده است که علاوه بر شکوفایی هنر اسلامی حول خط قرآن و زیباسازی، به سمت سادگی و خوانایی نیز پیشرفت داشته است. از طرفی نمی‌توان عنوان کرد که در دهه‌های اخیر با در نظر گرفتن سرعت تحولات و تغییر نیازها، به تناسب قرون پیشین این امر تکرار شده باشد. نتیجه این است که در حال حاضر امر آموزش قرآن برای کودکان و نوجوانان دچار دشواری‌هایی شده و برای سنین بالاتر نیز با متوقف شدن آموزش و به تدریج در طول زمان، روان‌خوانی قرآن تحلیل رفته و افراد از قرآن دورتر می شوند. این مساله در سال‌های اخیر اخیر دغدغه‌ی مسئولان و متصدیان آموزش و پروش، متولیان فرهنگ کشور و همچنین مراجع تقلید، علما و سایر اندیشمندان و اساتید قرآن بوده و در راستای حل مساله تلاش‌هایی صورت گرفته و کوشیده شده است.

گروه افق رویداد متشکل از نیروهای جوان، خلاق ، درکنار فعالیت‌های تخصصی خود (شناخت نیاز‌ها و کاستی‌های جامعه‌ی ایرانی و استفاده از فناوری و راه‌کارهای پیشرو جهانی، راه حل‌هایی با بالا‌ترین کیفیت وبهترین تجربه کاربری با استفاده از سرویس های اینترنتی و اپلیکیشن‌های موبایل) علاقه مند در زمینه آموزش، فرهنگ و اجتماع ودارای اهدافی در راستای تعالی فرهنگ و سبک زندگی ناب اسلامی در سطح کشور و جهان است که مساله فوق را بررسی ، ریشه‌های مشکل را شناسایی و در جهت حل آن‌ها گام برداشته اند که حاصل کار در پروژه ای موسوم به «قرآن واضح» و در دو مرحله، که مرحله اول اصلاح اصولی نگارش و ایجاد یک خط نوین قرآنی ( خط واضح، که توضیحات مختصر آن در ادامه خواهد آمد) و همچنین ایجاد یک زیرساخت نرم‌افزاری بر بستر وب و اپلیکیشن‌های موبایلی در قالب یک دانش‌نامه و شبکه اجتماعی قرآنی (شبکه‌ی واضح، که به زودی رونمایی خواهد شد) در اختیار مردم عزیز ایران و مسلمانانان سراسر جهان قرار خواهد گرفت.

در حال حاضر آن قسمت از موانع روان‌خوانی قرآن که مربوط به خط آن است ناشی از دو عامل عمده و مهم است:
اول: در نیم قرن اخیر به دلایل متعددی رسم الخط قرآنی ایرانی به حاشیه رفته و قرآن با رسم الخط عثمانی و سبک عربی به طور گسترده‌ای جایگزین آن شده است. قرآن با خط عثمان طه که به دلیل سایر مزایای خوب خود از جمله ختم هر صفحه به آیه، جزء بندی‌های دقیق بیست صفحه‌ای، یکپارچگیی و یکنواختی و… در کشور گسترش یافته، بیشتر برای کشور های عربی و عثمانی قابل استفاده است و با هنر سبک و سلیقه‌ی ایرانی و سواد فارسی سازگاری چندان زیادی ندارد.
دوم: با پیشرفت تکنولوژی‌های خط، چاپ، نرم افزار و سخت افزارها و لوازم الکترونیکی مربوط به حوزه چاپ و نشر در جهان غرب، علم تایپوگرافی و طراحی قلم نیز به تناسب صنعت آن پیشرفت کرده و تکامل یافته که در نتیجه سازگاری و همگونی بسیار قابل توجهی برای خط لاتین و انگلیسی رقمم خورده است. اما در خاور میانه تکامل خط‌ها و فونت‌ها به صورت بومی اتفاق نیفتاده و عمده‌ی فونت های رایج امروزی حاصل و دستاورد شرکت‌های تکنولوژی غربی بوده که برای پشتیبانی و خدمات محصولات خود در خاورمیانه به زبان عربی و فارسی توسعه داده اند و سایر کارهای انجام شده نیز برر پایه‌ی همین خروجی‌ها بوده است که خود عاملی بوده تا نگارش قرآن در نرم‌افزارها و استفاده از انعطاف و ظرفیت بالای آنها در امر چاپ قرآن به نحو احسن امکان پذیر نباشد.
به همین منظور تیم طراحی قلم از متخصصین طراز اول کشوری و از اولین نسل و فارغ التحصلان رشته‌ی طراحی قلم در ایران، اقدام به تحقیق، طراحی و پیاده‌سازی خطی قرآنی با پنج مشخصه‌ی کلیدی زیر کرده اند:

  • خوانایی و وضوح
  • خواندن صحیح، آسان و روان قرآن
  • زیبایی و سادگی
  • حاصل تلاش هنرمندان جوان و با انگیزه
  • برپایه خط های فارسی و هنر ایرانی
  • ساده برای خواندن قرآن توسط ایرانیان و فارسی زبانان
  • قرانی و رسمی
  • الهام گرفته شده از خطوط قرآنی و تاریخی
  • متناسب با فضای دیجیتال و پیکسلی
  • قابلیت استفاده در نرم افزارها و فضای وب

طی یک کار گروهی در تخصص های مختلف و تلاش تحقیقاتی روشمند و علمی، فاکتورهای موثر بر ویژگی های فوق شناسایی شده و برای حل مساله ی طراحی خط در ابعاد گرافیک و فنی به کار گرفته شد. نتیجه به صورت یک فونت در سه ضخامت، مطابق با استانداردهای یونیکد با قابلیت نگارش قرآن مطابق با رسم المصحف در نرم افزارهای یونیورسال و متداول بدون نیاز به نرم افزارهای واسطه ای، حاصل شد.
در قلم واضح هدف سادگی، انتقال سریع و فهم درست آیات، و از همه مهمتر آموزش به نسل های جوان است. در این مسیر تلاش بر این بوده تا قلمی طراحی گردد که علاوه بر اینکه به سهولت خوانده می شود با روحیه ی مخاطب ایرانی سازگار بوده و از نظر فرمی معما و پیچیدگی نداشته باشد. نقطه گذاری ها و اعرا ب ها به گونه ای طراحی و تنظیم شده تا سرعت خوانش و فهم سریع کلمات افزایش یابد. همینطور در کنار اهمیت دادن به خواسته و سلیقه ی قشر مسن و سنتی جامعه، توامان روحیه ی نسل های جوان تر را لحاظ کرده تا متون قرآنی به سهولت و سادگی در معرض دید همگان قرار گیرد. کتاب مبارکی که در پیش رو دارید با این قلم نگارش شده است.
امیدواریم این تلاش مورد استفاده ی مفید مسلمانان سراسر جهان بوده و مورد قبول خداوند و ولی عصر (عج) قرار گرفته و ما را بر تصمیمی که برای تکامل و توسعه ی این کار گرفته ایم موفق گردانند و در خواست داریم شما مخاطبین عزیز، متخصصین قرآنی، طراحان قلم و گرافیک، خوشنویسان و هنرمندان، متخصصین کامپیوتر و نرم افزار، فعالین رسانه و نشر و سایر علاقه‌مندان از هیچ پیشنهادی برای بهبود کار، انتقادی برای رفع نواقص و درخواستی برای همکاری با ما دریغ نفرمایید.

نسخه مورد نظر من احمد نیریزی است، آن را می‌پسندم، اما باید تصحیح‌هایی در آن صورت گیرد، الان در دنیا خیلی جاها یک رسم‌الخط و ترتیب نگارشی معمول شده است، لکن چه اشکالی دارد که یک رسم الخط مخصوص قرآن چاپ ایران باشد؛ الان ببینید قرآن چاپ هند و پاکستان به شیوه خاصی است، جا هم افتاده است، چه لزومی دارد که با رسم الخط عثمان طه حتماً باشد؟ اما ما آن رسم الخط را نوعاً معتبر نمی‌دانیم…

رهبری معظم و معزز انقلاب در تاریخ اسفند ۱۳۷۲

واقعا که خطی خوانا و روان و خواندنی است...

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی