نکته نگار


حلیه المتقین علامه محمد باقر مجلسی

بسم الله الرحمن الرحیم

اثر علامه محمد باقر مجلسى دربارهى آداب، سنت‏ها و اخلاق اسلامى است به زبان فارسى میباشد.
چون مختصرى از مکارم اخلاق در کتاب عین الحیاه بیان شده بود، جمعى از علماء از مولف درخواست کردند که رسالهاى در بیان محاسن آداب که از طریقهى مستقیمهى ائمه طاهرین به اسناد معتبر به وى رسیده باشد را بر وجه اختصار تحریر و به زبان فارسى بنگارد، لذا این درخواست سبب تالیف این کتاب از طریق ایشان گردید.
ساختار و محتوا
آداب و سنن و اخلاق اسلامى در چهارده باب و هر باب را 12 فصل تنظیم شده است. علامه مجلسى باب اول را در بیان آداب جامه و کفش پوشیدن تدوین کرده و در باب‏هاى دیگر به آداب حلى و زیور پوشیدن مردان و زنان، خوردن و آشامیدن، فضیلت تزویج و مجامعت و معاشرت زنان، مسواک کردن و شانه کردن، بوى خوش و گل بوئیدن، حمام رفتن، خواب رفتن و بیدار شدن، حجامت کردن، معاشرت با مردم مجالس از سلام و مصاحفه و معانقه، داخل خانه شدن، پیاده رفتن و سوار شدن، و آداب سفرپرداخته است. وى در پایان کتاب خود خاتمهاى را ذکر نموده اند که در بیان بعضى از آداب متفرقه و فواید نافعه مى باشد.
علامه مجلسى محدثى اخبارى مسلک بوده است و در اسناد روایات به گونه خاصى عقیده داشته است. و این کتاب ایشان نیازمند سامان دهى و تهذیب جدى مى‏باشد. ما نمى‏توانیم به عنوان اخبار شیعى مطالب این کتب را بدون بررسى اسانید به معصومین علیهم السلام مستند کنیم. اصولاً کتب روایى شیعه این گونه هستند که تمام احادیث آنان به نحو جمعى مورد تأیید نیستند، بلکه بعد از تحقیق در سلسله سند آنان و تأئید آنان به عنوان حدیث صحیح، مورد استناد قرار مى‏گیرند. و این شیوه عمل، در کتب اخباریون و از جمله علامه مجلسى شدیدتر و دقیق‏تر، لازم و رایج مى‏باشد. و بالاخره متن حدیث نیز نباید مخالف قرآن و عقل باشد. یعنى سند صحیح به همراه مضامین درست، نشانگر درستى یک حدیث است. در عین حال روایاتى که مثلا در باب احکام زناشویى و مسائل جنسى نقل شده است بعضاً اشکال خاصى ندارند و در علوم امروز هم مورد تأکید هستند( مثل ملاعبه قبل از آمیزش و...) و در مورد روایت اول، روایات صحیح و مخالف آن زیاد داریم که خود ائمه( ع) هر گاه قصد همبستر شدن با کنیزان خود را داشتند، پرده‏ها را مى‏انداختند و محیط را خلوت مى‏کردند.
روایاتى که در مورد حقوق زن و مرد نسبت به هم هستند را باید یک جا ملاحظه کرد تا مضمون مورد نظر روایات بیشتر دست یافتنى باشد، ما احادیثى در تکمیل حدیث بند دوم داریم که باید در جاى خود به آنان رجوع شود و کتاب نظام حقوق زن در اسلام اثر استاد شهید مرتضى مطهرى بهتر و جامعتر این حوزه را ترسیم کرده است.
نسخه شناسى‏:
این نسخه توسط انتشارات نسیم حیات، چاپ دوم در سال 1382 ش در شهر قم به چاپ رسیده است.
فهرست مطالب کتاب در ابتداى کتاب به چاپ رسیده است..
منابع:
برگرفته از متن کتاب و کتاب زن در اسلام، نوشته شهید مرتضى مطهرى

يكشنبه ۱۵ مهر ۹۷ , ۰۶:۱۹ فاطمه سادات داوری
این کتاب خیلی عالیه:))
بله سبک زندگیه دیگه...
يكشنبه ۱۵ مهر ۹۷ , ۲۳:۲۰ سِـــــــد جَــــــواد
کتاب مفاتیح الحیاة علامه جوادی بهتر از این کتابه 
چون متأخر تره و کامل تر و از همه مهم رت این که علامه انسانی منطقی است 
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
«به نام یزدان بخشاینده»
در این وبلاگ هر مطلب یک نکته طلقی میشود؛ نکته ای که ممکن است همه بدانند ولی آن را فراموش کرده باشند، یا ممکن است بخاطر اطلاع کم و ناآگاهی، کسانی از آن نکته به صورت اشتباه برداشت کنند و سوءاستفاده کنند و دچار گمراهی دیگران شوند.
به این نکته نگار هر نقدی به نکته هایش قابل احترام است و متقابلاً برای رفع اشتباه پاسخ داده میشود.
طراحی توسط عرفان و تغییرات توسط حمید قدرت گرفته از بیان